okladka 1 2015

GORĄCY KONIEC ROKU – NR 1 „HODOWLI I CHOWU BYDŁA” AD 2015

Hodowcy protestowali, bo chcieli, żeby nie zapomniano o ich postulatach, które są już od dawna zgłaszane. Po „Mlecznej pikiecie”, która przeszła ulicami Warszawy, doszło do protestu w Brukseli. Przed gmachem Komisji Europejskiej powiewały polskie flagi, a hodowcy znad Wisły stanowili większość wśród manifestujących. Oba te wydarzenia zostały szeroko przedstawione w numerze 1 „Hodowli i Chowu Bydła”.Od stycznia ceny mleka praktycznie z miesiąca na miesiąc były coraz niższe, a spadki wyhamowały dopiero w grudniu. Niepokojący jest fakt, że tempo spadku cen w Polsce było zdecydowanie wyższe niż w Unii Europejskiej. Producenci mleka w Polsce otrzymują mniej za skupione mleko w porównaniu do cen otrzymywanych przez hodowców w Niemczech, Francji czy Holandii. Nie może i nie jest dla nas pocieszające to, że nasi sąsiedzi z północnego-wschodu Europy, czyli z Litwy czy z Łotwy, otrzymują jeszcze mniej od nas. M.in. dlatego koniec roku był gorący, a hodowcy i przetwórcy wyrażali swoje niezadowolenie. Na spokojny sen nie pozwalają im także wiszące nad nimi kary za nadprodukcję mleka w ostatnim roku kwotowym.Minister rolnictwa otrzymał od producentów i przetwórców mocną kartę do realizacji w Brukseli ich postulatów. Wprawdzie Roger Waite, rzecznik prasowy unijnego komisarza ds. rolnictwa Phila Hogana napisał na portalu AG Press, że „na rynku mleka wszystko jest jasne” odnosząc się w ten sposób do prób zmiany prawodawstwa w ostatnim roku kwotowym, ale minister nie składa broni. Marek Sawicki podkreślał w swoich medialnych wypowiedziach, że chce, żeby Komisja Europejska rozłożyła kary za nadprodukcję na raty. „Hodowla i Chów Bydła” będzie nadal zwracał uwagę na ostateczne ustalenia. Znamienici goście: hodowcy bydła i producenci mleka, naukowcy z rolniczych uczelni wyższych, pracownicy PFHBiPM i wiele innych osobistości uczestniczyło w Podlaskim Forum Bydła. To kolejny temat, które czasopismo Polskiej Federacji poświęciło bardzo dużo miejsca. W gościnnej Jędrusiowej Zagrodzie w Piątnicy rozmawiano o hodowli i chowie bydła oraz o rynku mleka i zbliżającym się uwolnieniu kwot mlecznych. Podlaskie Forum Bydła, które na stałe zagościło w kalendarzu mlecznych wydarzeń, było także okazją do zapoznania się z ofertą firm działających w branży. Doradzali doradcy żywieniowi Polskiej Federacji. Idzie nowe – Polska Federacja chce dostarczać hodowcom nowe rozwiązania służące do zarządzania stadami bydła, a wykłady w Piątnicy były wstępem do dyskusji w tej sprawie.Tradycyjnie, w naszym czasopiśmie analizujemy rynek mleka i przedstawiamy najważniejsze wydarzenia branżowe.Zespół wydający „Hodowlę i Chów Bydła” życzy wszelkiej pomyślności w Nowym Roku i zaprasza do lektury.

Numer 1/2015 - Spis treści

CIEKAWOSTKI 6