Numer 2/2015

MIESIĘCZNIK HODOWCÓW BYDŁA MLECZNEGO I PRODUCENTÓW MLEKA POLECA

Producenci mleka zdają sobie sprawę z ogromnego postępu, jaki niesie ze sobą genotypowanie zwierząt. Podstawą selekcji jałowic, krów i buhajów jest przecież wybór zwierząt o najwyższej wartości hodowlanej, które są przeznaczane do dalszej hodowli. Czytanie z genomu zwierzęcia w sposób do niedawna jeszcze niewyobrażalny przyspiesza tę selekcję i jest podstawą do prowadzenia nowoczesnej hodowli. Hodowcy mogą być zadowoleni, bo ukazała się już druga wycena wartości hodowlanej buhajów dokonana na podstawie genomu. Nie mogliśmy jej nie zauważyć w 2 numerze „Hodowli i Chowu Bydła”. Porównujemy ją z poprzednią oceną i pokazujemy możliwości prowadzenia ostrej selekcji.

Także w tym numerze miesięcznika przedstawiamy setkę najlepszych, czyli zestawienie krów rasy PHF sporządzone po trzeciej i ostatniej wycenie w poprzednim roku. Najlepsze krowy holsztyńsko-fryzyjskie są córkami 18 rozpłodników. Wśród nich dominuje amerykański Manifold. Wysokie indeksy PF otrzymały także córki dwóch innych buhajów ze Stanów Zjednoczonych: AltaIoty i Haydena. Trzy krowy w zestawieniu pochodzą po ojcach (Jegier ET i Bukszpan) wyhodowanych w Polsce.

Leszek Hądzlik, prezydent PFHBiPM udzielił obszernego wywiadu Radosławowi Iwańskiemu, redaktorowi naczelnemu „Hodowli i Chowu Bydła” w którym mówił m.in. o tym co zostało zrealizowane i o planach na najbliższy czas. „U nas ciągle przedstawia się hodowców jako tych, którzy ciężko pracują, a zapomina się o tym, że są oni właścicielami swoich gospodarstw i że to oni decydują o swoim i ich losie. Mam nadzieję, że dojrzejemy do tego, że z dumą wszyscy będziemy mówili o naszej hodowli…” – mówił Hądzlik. Zapraszamy do zapoznania się z całą rozmową przeprowadzoną z prezydentem Polskiej Federacji.

Kończy się kwotowanie produkcji mleka. Limity odejdą na dobre? EMB chce regulacji podaży mleka. Co nas czeka po zniesieniu kwot? Czym jest „pakiet mleczny” i czy będzie działał w Polsce? Stawiamy pytania i na nie odpowiadamy.

Zapraszamy do spędzenia wolnej chwili z „Hodowlą i Chowem Bydła”

Numer 2/2015 - Spis treści

CIEKAWOSTKI 6