okladka 3 2015

REWOLUCJA W SELEKCJI BYDŁA – NR 3 „HODOWLI I CHOWU BYDŁA” POŚWIĘCONY GENOMICE

To, co jeszcze do niedawna wydawało się niemożliwe, stało się faktem. Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka uruchomiła Laboratorium Genetyki Bydła. Mieści się ono w podwarszawskim Parzniewie. Dzięki niemu selekcja genomowa już na dobre wejdzie do gospodarstw utrzymujących bydło mleczne i produkujących mleko. Malkontenci i zdystansowani – mówiąc delikatnie – do Polskiej Federacji interlokutorzy pewnie po cichu przeklęli pod nosem. Dobrze, że po cichu, bo mam nadzieję, że tym sukcesem będziemy cieszyć się wszyscy. A co najważniejsze – będzie on służył naszej hodowli bydła mlecznego.

Laboratorium kosztowało co nieco, to nie była tania inwestycja. Jak to się kolokwialnie mówi – pękła niejedna „bańka”, ale było warto, jestem, zresztą nie tylko ja, o tym przekonany. Wystarczy porozmawiać z hodowcami – buzia od razu się uśmiecha. Producenci mleka nie są sami, w ocenie i wyborze samic do genotypowania pomogą im selekcjonerzy Polskiej Federacji, a potem zinterpretują wyniki.

Taka inwestycja nie kończy się na jednorazowym wydatku. Jak się powiedziało „A”, to trzeba powiedzieć także „B” i inwestować w najnowsze na świecie rozwiązania. Technologie ciągle się zmieniają, są coraz lepsze, coraz doskonalsze. Kto by pomyślał jeszcze kilka lat temu, że z nici DNA samic będzie można wyczytać ich przydatność do hodowli. Markery „powiedzą”, ile młode samice, a w przyszłości krowy, dadzą mleka, jakie będą miały wymię, na co mogą zachorować. Lista cech, które można określać, nie kończy się na tych wymienionych.

Selekcja genomowa w bydle mlecznym jest rewolucyjnym rozwiązaniem. Jest narzędziem w ręku hodowców bydła mlecznego służącym do zarządzania stadem i produkcją mleka. Ma prowadzić do jasno sformułowanego celu – do jak najtańszej produkcji. Chcemy utrzymywać bydło dające coraz więcej mleka i żyjące coraz dłużej.

Dobrze się stało, że technologia, którą wykorzystują na świecie już od kilku lat, w końcu zawitała nad Wisłę. Genomika rodziła się bólach, ale w końcu się narodziła.

Numer 3/2015 - Spis treści

PROTESTY 6
CIEKAWOSTKI 8
FAKTY 9
ZWALCZANIE IBR/IPV ORAZ BVD/MD 14
CENY 18
SELEKCJA GENOMOWA 22
WPŁYW GENOMIKI NA PRACĘ HODOWLANĄ 26
UDZIAŁ POLSKI W OCENIE GENOMOWEJ 32
GENOMIKA W NIEMIECKICH STADACH 36
GENETYKA DLA HODOWCÓW 37
BEZ GENOMIKI ANI RUSZ 40
NADZIEJA W INDEKSIE PF DLA KRÓW 44
HODOWCA CHCE WIEDZIEĆ WCZEŚNIEJ 46
STACJE VS HODOWCY 48
PIERWSI NOSICIELE DEFEKTU BRACHYSPINA 52
ULMA, WNUCZKA TORKANA 57
DOBRA OCENA 58
WYBÓR ODMIANY WPŁYWA NA JAKOŚĆ KISZONKI 64
W WOLNEJ CHWILI 68