okladka 6 2015

DWIE DEKADY POLSKIEJ FEDERACJI

„Dwadzieścia lat minęło jak jeden dzień…” śpiewał Kwartet Jubileuszowy do muzyki znanej piosenki, złożony z pracowników Polskiej Federacji, a moje koleżanki – Konfederatki – przepięknie tańczyły pasodoble. Jubileusz 20-lecia największej polskiej organizacji branżowej na długo pozostanie w naszych obrazach.

To wydarzenie było niezwykłe, nie tylko za sprawą wspomnianych zespołów, ale dzięki hodowcom bydła mlecznego i producentom mleka, którzy tego wieczoru potwierdzili, że nasz kraj dzięki nim należy do ścisłej europejskiej i światowej czołówki producentów mleka.

Czwarte miejsce w Europie, dziesiąte na świecie pod względem wielkości produkcji – nic dodać, nic ująć, a trzeba zauważyć, że wszystkie prognozy mówią o dalszym naszym marszu w górę. Będziemy produkowali jeszcze więcej mleka, a Polska Federacja wraz z producentami i jego przetwórcami będzie dostarczała kolejnych narzędzi do tego, żeby hodowla, produkcja mleka i przetwórstwo były jeszcze lepsze i jeszcze mocniejsze.

To wydanie „Hodowli i Chowu Bydła” jest wyjątkowe, nie tylko ze względu na znacznie większą objętość czasopisma, ale za sprawą prezentacji najlepszych hodowców bydła i producentów mleka. Każdemu z nich poświęciliśmy czas i… miejsce.

Szczególnym testem dla jałowic i krów była niewątpliwie XXVII Krajowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych w Poznaniu. W szranki stanęły najlepsze sztuki bydła z całej Polski, oceniane okiem wykwalifikowanej komisji sędziowskiej, uwadze, której nie uszedł żaden, nawet najmniejszy defekt. Emocje były, bo rywalizowały ze sobą największe stada hodowlane znad Wisły, a za bydłem stoją przecież konkretni ludzie i ich decyzje.

Odkąd możemy cieszyć się z genomowej wyceny, poświęcamy jej co najmniej jeden artykuł, żeby hodowcy mogli dobrze zapoznać się z dość – nie ma co ukrywać – trudnym tematem. Tym razem podsumowaliśmy rok oceny genomowej.

Zapraszamy do lektury

Numer 6/2015 - Spis treści