okladka 7 2015

SIÓDEMKA MIESIĘCZNIKA „HODOWLA I CHÓW BYDŁA” POLECA SIĘ

Osoby z całego świata zajmujące się oceną wartości użytkowej bydła mlecznego zjechały się do Krakowa, dlatego też nie mogliśmy pominąć tego tematu w kolejnym wydaniu miesięcznika „Hodowla i Chów Bydła”. Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka zorganizowała te techniczne warsztaty ICAR.

Na początek kilka słów o tym, czym jest ICAR, organizacja, w której zrzeszona jest m.in. PFHBiPM? ICAR, czyli International Committee for Animal Recording (Komitet ds. Oceny Zwierząt) jest organizacją pozarządową, o światowym zasięgu. Jej podstawową rolą jest standaryzacja zasad prowadzenia oceny wartości użytkowej zwierząt gospodarskich, w tym oczywiście bydła mlecznego. Głównym tematem tegorocznych warsztatów była „Ocena użytkowości bydła w zgenotypowanym świecie” (Recording in Genotyped World). Organizacja takiego wydarzenia jest dla naszych hodowców bardzo dużym wyróżnieniem. To nie tylko prestiż, ale także pokazanie całemu światu naszych gospodarstw, naszego mleczarstwa. Przez cały czerwcowy tydzień byliśmy w centrum uwagi światowej oceny użytkowości zwierząt.

Skąd się biorą różnice w rankingach buhajów według TPI, LPI i RZG? Wyjaśniamy to. Wybierając buhaja rasy HF do inseminacji, hodowcy powinni posługiwać się indeksem selekcyjnym obowiązującym w danym kraju: amerykańscy hodowcy – TPI, kanadyjscy – LPI, niemieccy – RZG, a polscy – PF. To zdecydowanie najlepsza recepta, aby uzyskiwać postęp hodowlany, oceniany na bazie genetycznej każdego kraju. Ale przeglądanie zagranicznych list rankingowych buhajów, publikowanych według lokalnych krajowych indeksów, może być interesujące i pouczające, jeśli umiemy je zinterpretować. Dobrze jest wiedzieć, skąd wynikają różnice w pozycjach buhajów na listach, przeliczonych według różnych indeksów.

Piszemy także m.in. o fenotypowej ocenie pokroju bydła w rewolucji genomowej i przedstawiamy wyniki rywalizacji bydła na blisko 10 ringach z całego kraju.

Tradycyjnie analizujemy rynek mleka oraz zbóż i rzepaku. Tym razem kolumnę „Excellent - Doskonała” zajęła Mała z Gałowa.

Zapraszamy do lektury

Numer 7/2015 - Spis treści

CIEKAWOSTKI 6
FAKTY 7
CENY 14
GOŚCILIŚMY ICAR
18
PRZYSZŁOŚĆ ZAPISANA W OCENIE 20
PRACOWITA DROGA DO ICAR 24
KOBIERNO NABIERA ROZPĘDU 26
EXCELLENT  28
20 LAT ZMIAN W OBORZE 30
SKĄD SIĘ BIORĄ RÓŻNICE W RANKINGACH? 34
FENOTYPOWA OCENA POKROJU 38
OBORA WŚRÓD WILLI 41
NOWE WZYWANIA W WALCE Z MASTITIS 44
WYSTAWY
48
Z NADZIEJĄ W PRZYSZŁOŚĆ 56
W WOLNEJ CHWILI 58