okladka 10 2015

JAK ŻYWIĆ PO SUSZY

Susza, która w tym roku dotknęła Polskę, dała się we znaki wszystkim rolnikom i to bardzo dotkliwie. To właśnie jej skutkom poświęciliśmy Gorący Temat najnowszego numeru naszego miesięcznika. Barbara Stefańska z UP w Poznaniu pisze  w swoim artykule o tym jak żywić i zarządzać stadem bydła mlecznego po klęsce suszy, a dr Zbigniew Lach zastanawia się co zrobić, jeżeli w silosie jest za mało paszy dla krów w gospodarstwie i jak ten problem rozwiązać.

Drugim ważnym tematem jest protest rolników w Brukseli, z którego przygotowaliśmy obszerną relację, z uwzględnieniem roli polskich hodowców, którzy także byli tam obecni.

Na naszych łamach nie mogło zabraknąć również tematów czysto ekonomicznych, zwłaszcza w kontekście braku zmian na rynku mleczarskich. W rozmowie z dr. Hab. Konradem Raczkowskim zastanawialiśmy się czy Państwo powinno pomagać rolnikom dotkniętym przez klęskę suszy, a Sebastien Bouyesierre – francuski analityk rynku przybliża mechanizmy jakie działają i definiują popyt i podaż mleka na całym świecie.

W numerze 10, zapraszamy także do zapoznania się wynikami sierpniowej wyceny wartości hodowlanej buhajów HF, której analizy dokonuje dr Tomasz Krychowski i dr Agnieszka Nowosielska.

Nie mogło by się także obyć, bez wizyty w gospodarstwie. Tym razem towarzyszyliśmy Państwu Kossakowskim przy otwarciu nowej obory, w której zamontowano halę udojową typu karuzelowego.

W najnowszym numerze znajdą Państwo także aktualne informacje hodowlane i ekonomiczne, a także nowości związane z hodowlą bydła i produkcją mleka.

Zapraszamy do lektury.

Numer 10/2015 - Spis treści