okladka 11 2015

BEZ OCENY ANI RUSZ

Ocena wartości użytkowej mleka to usługa, bez której trudno sobie obecnie wyobrazić sprawnie działające gospodarstwo, które wyspecjalizowało się w produkcji mleka. Raporty wynikowe, które spływają do hodowcy po próbnych udojach są prawdziwą skarbnicą wiedzy o zdrowiu i wydajności hodowanych przez niego krów. Właśnie Ocena jest głównym tematem listopadowego numeru Hodowli i Chowu Bydła, a Anna Nakonieczna i Joanna Pośniak – Sobczyńska w obszernym tekście „Bez Oceny ani rusz” przedstawiają obecną kondycję tej usługi. W artykule znalazło się tez miejsce na opinie najbardziej zainteresowanych tematem, czyli samych hodowców. Kiedy mówi się o Ocenie, nie można także zapominać o laboratoriach PFHBiPM, w których dokonują się wszelkie analizy związane z pobieranym z gospodarstw mlekiem. Elżbieta Rybicka przybliża pracę tych jednostek w artykule „Najwyższy Standard”.

W związku z dofinansowaniami inwestycji na modernizację gospodarstw rolnych, przedstawiamy wywiad z Delfiną Wołodkowicz – dyrektorką departamentu działań inwestycyjnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która w przystępny sposób wyjaśniła wszystkie niejasności związane z tymi procedurami.

Jak ważne jest wczesne rozpoznawanie ciąży, nikomu nie trzeba tłumaczyć, zwłaszcza, że w znaczący sposób wpływa na całą organizację rozrodu w stadzie krów mlecznych, ale także na ekonomikę produkcji. W tekście „Cielność z próbnego doju” Agata Wójcik przybliża najważniejsze zagadnienia i nowości związane z tym zawsze aktualnym tematem.

W najnowszym numerze nie mogło także zabraknąć wiadomości z życia Federacji, a niewątpliwie powodem do dumy jest uroczyste poświęcenie sztandaru Świętokrzyskiego Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka, które odbyło się w Bazylice na Świętym Krzyżu.

Ciekawych pracy klasyfikatora bydła zapraszamy do reportażu Radosława Iwańskiego „Zawód klasyfikator”, w którym przedstawione są wszystkie tajniki pracy tej grupy pracowników PFHBiPM.

W tym miesiącu z redakcyjną wizytą odwiedziliśmy gospodarstwa państwa Kożuchowskich z Kożuchowa, Kręźlów ze Słuchowa i Olejniczaków ze Stupska.

Numer kończy wywiad z Tomaszem Roszkowskim, właścicielem sieci mlekomatów w Warszawie, w którym przedsiębiorca opisuje blaski i cienie tego oryginalnego biznesu.

W najnowszym numerze znajdą Państwo także aktualne informacje hodowlane i ekonomiczne, a także nowości związane z hodowlą bydła i produkcją mleka.

Zapraszamy serdecznie do lektury.

Numer 11/2015 - Spis treści

FAKTY