okladka 12 2015

ANALIZUJĄC ROZRÓD

Tegoroczna konferencja „Ferma Bydła” w Piątnicy poświęcona była dwóm, bardzo ważnym dla każdego hodowcy tematom – rozrodowi i rozwojowi, a także możliwościom, jakie niesie ze sobą genomika. Tej pierwszej kwestii, czyli wszystkiemu co tyczy się prawidłowego rozrodu w stadzie krów mlecznych postanowiliśmy poświęcić grudniowy numer naszego miesięcznika. Właśnie na jego stronach dr inż. Zbigniew Lach z OHZ Osięciny opisuje jak ważne jest znaczenie parametrów rozrodu dla rentowności produkcji mleka, a prof. dr. hab. Zygmunt M. Kowalski z U.R. w Krakowie, przedstawia żywieniowe przyczyny zaburzeń cyklu rujowego. Nad tematem zapalenia wymienia, które w niebagatelny sposób wpływa także na rozród, pochyla się prof. dr. hab. Jan Twardoń z UP we Wrocławiu, a o tym jak choroby zakaźne potrafią popsuć rozród opowiada dr. n. wet. Wiesław Niewitecki.
Oprócz tego, w numerze można przeczytać o cechach fenotypowych bydła, przedstawionych przez dr. Tomasza Krychowskiego, odwiedzić gospodarstwo państwa Olejniczaków z Zamysłowa, oraz uczestniczyć w otwarciu nowego centrum firmy Lely w Lisim Ogonie pod Bydgoszczą.
W grudniowym numerze znajdą Państwo także artykuł dr. hab. Andrzeja Parzonkio o środkach z funduszy strukturalnych, relację z wizyty w mleczarni w Czarnkowie, a także aktualne informacje hodowlane i ekonomiczne, oraz nowości związane z hodowlą bydła i produkcją mleka.
Zapraszamy serdecznie do lektury.

Numer 12/2015 - Spis treści

FAKTY
6
PO PARLAMENTARNYCH SAMORZĄDNE 14
CENY   
16
POMOC DOPIERO PRZYJDZIE 20
WSZYSTKO O ROZRODZIE 22
ŻYWIENIOWE PRZYCZYNY ZABURZEŃ CYKLU RUJOWEGO 26
ZAPALENIE WYMIENIA A ROZRÓD KRÓW MLECZNYCH 31
CHOROBY ZAKAŹNE „PSUJĄ” ROZRÓD
34
EXCELLENT 39
FENOTYP PRAWDĘ POWIE 40
WBREW KONIUNKTURZE
42
PRZYSZŁOŚĆ JUŻ SIĘ ZACZĘŁA
46
JEDNA RODZINA, JEDNO LELY 48
KOMU SŁUŻĄ ŚRODKI Z FUNDUSZY STRUKTURALNYCH – ROLNIKOM CZY URZĘDNIKOM? 52
SPECJALIZACJA, NIE KONSOLIDACJA
58
W WOLNEJ CHWILI
62