okladka 12 2015

ANALIZUJĄC ROZRÓD

Tegoroczna konferencja „Ferma Bydła” w Piątnicy poświęcona była dwóm, bardzo ważnym dla każdego hodowcy tematom – rozrodowi i rozwojowi, a także możliwościom, jakie niesie ze sobą genomika. Tej pierwszej kwestii, czyli wszystkiemu co tyczy się prawidłowego rozrodu w stadzie krów mlecznych postanowiliśmy poświęcić grudniowy numer naszego miesięcznika. Właśnie na jego stronach dr inż. Zbigniew Lach z OHZ Osięciny opisuje jak ważne jest znaczenie parametrów rozrodu dla rentowności produkcji mleka, a prof. dr. hab. Zygmunt M. Kowalski z U.R. w Krakowie, przedstawia żywieniowe przyczyny zaburzeń cyklu rujowego. Nad tematem zapalenia wymienia, które w niebagatelny sposób wpływa także na rozród, pochyla się prof. dr. hab. Jan Twardoń z UP we Wrocławiu, a o tym jak choroby zakaźne potrafią popsuć rozród opowiada dr. n. wet. Wiesław Niewitecki.
Oprócz tego, w numerze można przeczytać o cechach fenotypowych bydła, przedstawionych przez dr. Tomasza Krychowskiego, odwiedzić gospodarstwo państwa Olejniczaków z Zamysłowa, oraz uczestniczyć w otwarciu nowego centrum firmy Lely w Lisim Ogonie pod Bydgoszczą.
W grudniowym numerze znajdą Państwo także artykuł dr. hab. Andrzeja Parzonkio o środkach z funduszy strukturalnych, relację z wizyty w mleczarni w Czarnkowie, a także aktualne informacje hodowlane i ekonomiczne, oraz nowości związane z hodowlą bydła i produkcją mleka.
Zapraszamy serdecznie do lektury.

Numer 12/2015 - Spis treści

FAKTY