okladka 5 2016

GENOMIKA W NATARCIU

14 marca bieżącego roku Prezydium Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka podjęło uchwałę, na mocy której z dniem 1 kwietnia 2016 roku, powołane zostaje Centrum Genetyczne, mające być kolejną jednostką organizacyjną PFHBiPM. Jest to bardzo ważne wydarzenie i pionierskie w skali całego kraju, dlatego właśnie genetyce w hodowli bydła i wkładowi jaki ma w nią PFHBiPM poświęciliśmy Temat Numeru majowego wydania naszego czasopisma.

Znajdziemy w nim wywiady z prezydentem Federacji – Leszkiem Hądzlikiem, a także z szefem nowopowstałej placówki, dr. Hab. Tomaszem Strablem. O genomice w praktyce pisze Radosław Iwański, a Ryszard Lesiakowski rozmawia z Andrzejem Zdanowiczem . dyrektorem oddziału SHiUZ w Szczecinku, który dzieli się swoimi spostrzeżeniami po wprowadzeniu technologii genomowej do praktyki hodowlanej. Dr Tomasz Krychowski i dr Agnieszka Nowosielska przedstawiają naszym czytelnikom wyniki kwietniowej wyceny wartości hodowlanej buhajów, w bardzo dokładnej i drobiazgowej analizie.

O tym, że produkty niszowe i regionalne cieszą się coraz większym zainteresowaniem zapewnia Józef Urbański z Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Limanowej, zwracając jednocześnie uwagę na użytkowanie krów rasy polskiej czerwonej. Jak liczyć koszty uczą hodowców Janusz I Bożena Przydrożni, a Zbigniew Dworecki z HZZ Żołędnica udawadnia, że relatywnie tanie zakupy są skutecznym sposobem redukowania kosztów.

W najnowszym numerze Hodowli I Chowu Bydła, nie zabraknie także porad z dziedziny żywienia, których cały blok znajda Państwo w  naszym magazynie. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Numer 5/2016

spis tresci 5 2016