okladka 7 2016

ROZPRAWIĆ SIĘ Z SARA

Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka po wprowadzeniu do swojej oferty oznaczania zwierząt zagrożonych ketozą, na swój celownik wzięła problem monitorowania podostrej kwasicy żwacza (SARA). Aby jak najlepiej  zapobiegać tej groźnej, metabolicznej chorobie wdrożony został projekt kwasicowy. Właśnie jemu poświęcamy lipcowy numer Hodowli i Chowu Bydła.

Temat numeru rozpoczyna się od wywiadu z dr. hab. Krzysztofem Słoniewskim kierującym wyżej wspomnianym projektem, w którym naukowiec opowiada o postępach w pracach zespołu i o trudnościach jakie niesie ze sobą proces oznaczania kwasicy. O samej chorobie i jak wiele problemów zdrowotnych ona inicjuje opowiada prof. Włodzimierz Nowak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, zwracając szczególną uwagę na fakt, iż zwierzęta z nieleczoną podostrą kwasicą nie zacielają się, a także cierpią na kulawizny przez co często są brakowane. Dr Barbara Stefańska z Katedry Żywienia Zwierząt i Gospodarki Paszowej UP Poznań opisuje monitoring fermentacji i syntezy mikrobiologicznej w żwaczu, a prof. Zygmunt M. Kowalski koncentruje się na kwasach tłuszczowych w kontekście monitorowania kwasicy żwacza, wskazując na fakt, iż zawartość tłuszczu w mleku nie może być wskaźnikiem pH płynu żwacza.

W lipcowym numerze, nasi czytelnicy znajdą także relację z Zebrania Przedstawicieli w Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Czarnkowie, podczas którego podjęto wiele ważnych dla jej członków decyzji, a także krótki reportaż z obchodów Dnia Dziecka, zorganizowanych wspólnie przez PFHBiPM i Spółdzielnię Mleczarską w Grajewie.

Czytelników zainteresowanych dobrostanem ich stada, zapraszamy do przeczytania obszernej relacji ze szkolenia pt. „Sygnały Krów” w którym wzięli udział inspektorzy nadzoru PFHBiPM z terenu całego kraju, poszerzając swoją wiedzę na temat prawidłowego i co ważniejsze efektywnego bytowania krów w różnego rodzaju oborach.

Najnowsze wydanie nszego miesięcznika przynosi także listę 100 najlepszych krów rasy polskiej holsztyno-fryzyjskiej uszeregowanych według indeksu PF i ocenionych w pierwszym sezonie 2016 roku.

Oprócz tego znajdą Państwo w numerze relacje z czerwcowych wystaw, nowinki i porady dotyczące techniki rolniczej, upraw i żywienia krów. Serdecznie zapraszamy do lektury.

Numer 7/2016

spis tresci 7 2016