okladka 8 2016

WIWAT HODOWCY!

Każda wystawa jest świętem dla hodowców, na którym mogą zaprezentować swoje zwierzęta, a także wymienić się doświadczeniami w pracy hodowlanej. Nie dziwi więc fakt, że wystawa o zasięgu krajowym, a taką właśnie była tegoroczna IX Ogólnopolska Wystawa Bydła Hodowlanego w Minikowie zgromadziła prawdziwą śmietankę polskiej hodowli. Właśnie temu wydarzeniu poświęcamy sierpniowy numer „Hodowli i Chowu Bydła”.

W najnowszym numerze naszego czasopisma prezentujemy relację z tej wystawy, a także pełny wykaz nagrodzonych na niej zwierząt. Oprócz tego będą mogli się Państwo zapoznać z sylwetkami zwycięskich hodowli, a także przeczytać co stoi za ich sukcesem.

W części poświęconej mleczarstwu prezentujemy łódzką mleczarnię Jogo, a także związane z nią gospodarstwo Iwony i Janusza Pawętów z Krokocic Kolonii.

Czytelników zainteresowanych ekonomią zapraszamy do przeczytania reportażu z wizyty naszego dziennikarza w hodowli Arenda Jana Hendriksa, Holendra osiadłego w Polsce, który zdradza tajniki sprawnego i efektywnego liczenia kosztów, które w dobie kryzysu jest bardzo ważne w każdym gospodarstwie. Skoro wspomnieliśmy o kryzysie, dobrze wiedzieć o nim więcej.  Komplet informacji o obecnej sytuacji na rynku mleka, jej przyczyny, a także prognozy na przyszłość przynosi rozmowa z Maciejem Stępniem - Prezesem Związku Pracodawców Eksporterów i Importerów Produktów Mleczarskich i członkiem Zarządu European Association of Dairy Trade Eucolait.

W części hodowlanej naszego magazynu prezentujemy Analizę Międzynarodowej Genomowej Oceny Wartości Hodowlanej Buhajów w sezonieIV-2016 przygotowaną przez  dr Tomasza Krychowskiego, dr Agnieszkę Nowosielską i dr Hab. Wojciecha Jagusiaka Prof. UR W Krakowie. W tym samym dziale Anna Siekierska zadaje bardzo ważne pytanie – czy bezrogie buhaje przyszłością programów hodowlanych?

Dział Obory poświęcony jest prezentacji  nowoczesnego obiektu w Drzewcach, którego właścicielami są Leszek Hądzlik, prezydent PFHBiPM i Marian Lipowczyk z Drzewiec, którzy wspólnie oprowadzają naszych czytelników po swojej oborze i pokazują rozwiązania techniczne w niej zastosowane.

Oprócz tego znajdą Państwo w numerze relacje z innych wystaw, nowinki i porady dotyczące techniki rolniczej, upraw i żywienia krów. Serdecznie zapraszamy do lektury.

Numer 8/2016

spis tresci 8 2016