okladka 11 2016

ZAMIAST DANYCH – INFORMACJE

Raporty wynikowe z próbnych udojów stanowią podstawę wiedzy o stadzie na całym świecie, nie tylko w Polsce. PFHBiPM, modyfikuje je, tak aby zawarte w nich dane były przejrzyste i zawierały bardzo intuicyjną informację. Takim właśnie poprawionym i udoskonalonym dokumentem hodowlanym jest raport żywieniowy RW11 któremu dedykowany jest temat miesiąca w listopadowym numerze.
Aby ułatwić korzystanie z tego raportu, postanowiliśmy opisać go, element po elemencie, posiłkując się wiedzą Zbigniewa Wróblewskiego – doradcy żywieniowego PFHBiPM. Jak ważne jest korzystanie z raportów wynikowych podkreśla także dr Zbigniew Lach, zwracając uwagę na konieczność monitorowania parametrów produkcyjnych stada i jego zdrowotności. O tym jak raporty ułatwiają zarządzanie stadem opowiada Marcin Sikora, prowadzący wraz z żoną i rodzicami gospodarstwo w Goleszowie, który zaznacza że poprawność żywienia krów trzeba systematycznie sprawdzać, aby szybko wykryć ewentualne błędy.
Bardzo ważnym elementem listopadowego numeru jest prezentacja autorskiego programu komputerowego "Columb", przeznaczonego dla doradców żywieniowych PFHBiPM, jednak powstałego z myślą o hodowcach korzystających z usług federacyjnego doradztwa, aby mieli narzędzie do kalkulowania kosztów produkcji mleka.
Oprócz tego w 11 numerze czasopisma zapoznają się Państwo z relacją z uroczystego poświęcenia sztandaru Małopolskiego Związku Hodowców Bydla i Producentów Mleka, przeczytają o podsumowaniu pięciu lat istnienia programu do kojarzeń – DoKo, a także prześledzą analizę użytkowania nasienia buhajów w 2016 roku przygotowaną przez dr. Tomasza Krychowskiego i dr Agnieszkę Nowosielską.
Oprócz tego nasi czytelnicy znajdą w numerze relacje z kończącej sezon wystawy w Bolesławowie, nowinki i porady dotyczące techniki rolniczej, upraw i żywienia krów. Serdecznie zapraszamy do lektury.

Numer 11/2016

spis tresci 11 2016