okladka 1 2017

DBAJMY O PRZYSZŁOŚĆ

Witamy naszych Czytelników w 2017 roku, życząc im wszystkiego co najlepsze i … ruszamy (a raczej piszemy) z kopyta, bo trzeba przyznać, że dużo się dzieje w hodowlanym świecie i jest o czym pisać.

Po pierwsze, od nowego roku dużo zmieniło się w usłudze ocenowej świadczonej przez PFHBiPM. Oferta została bardzo urozmaicona i dostosowana do potrzeb jej odbiorców, przez co wydaje nam się, że stała się przez to jeszcze atrakcyjniejsza i warto się z nią zapoznać.

Po drugie, postanowiliśmy zwrócić uwagę na często traktowany po macoszemu problem prawidłowego odchowu cieląt i jałówek. A jakby nie patrzeć, jest to kwestia kluczowa dla dobrze zorganizowanej i poprawnie funkcjonującej hodowli i dużo racji jest w stwierdzeniu, że czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. Właśnie temu zagadnieniu poświęciliśmy styczniowy Temat Miesiąca, aby jak najwięcej opowiedzieć o błędach popełnianych w pierwszych miesiącach życia krowy, a także jak tym błędom skutecznie zaradzić. Zaznaczyć trzeba, że swoje zdania na ten temat przedstawili zarówno doradcy żywieniowi, naukowcy, jak i najbardziej zainteresowani tematem, czyli sami hodowcy. Z ich wypowiedzi wyłania się kompletny i wyczerpujący obraz tej problematyki.

Oprócz tego w najnowszym numerze możecie Państwo przeczytać relację z wizyty w podlaskiej mleczarni Mlekovita, poznać najnowsze trendy w populacji rasy holsztyńsko – fryzyjskiej, oraz przekonać się jakie znaczenie ma genotypowanie samic w Polsce. W styczniowy wydaniu naszego miesięcznika przedstawiamy także rozmowę z prezesem SHIUZ w Bydgoszczy – Wiesławem Drewnowskim, który zauważa, że indeks PF potrzebuje cech poprawiających ekonomikę produkcji.

Z reporterska wizytą udaliśmy się do go gospodarstw Magdaleny i Łukasza Kruszków z Kanii i Ryszarda Tomaszewskiego z Bombalic, gdzie dane nam było zapoznać się z rezultatami ich pracy hodowlanej.

Poza powyższymi artykułami w styczniowym numerze znajdą Państwo nowinki i porady dotyczące techniki rolniczej, upraw i żywienia krów. Serdecznie zapraszamy do lektury.

Numer 1/2017

spis tresci 1 2017