okladka 6 20173

PUCHAROWY MAJ

Tegoroczny maj był szczególnie ważny dla polskich hodowców, ponieważ właśnie wtedy odbyły się dwie imprezy, które pokazały na jak wysokim poziomie znajduje się polska hodowla. Pierwszą z nich była XXVII Krajowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych, która odbyła się w Poznaniu i gościła najpiękniejsze krowy z terenu całej Polski. Zwierzęta, jak zaznaczył sędziujący wystawę brytyjski arbiter Ken Proctor, były na najwyższym- światowym poziomie. Niespełna 10 dni później, w Warszawie odbyła się druga uroczystość – Mleczna Gala 2017, która zgromadziła najlepszych hodowców bydła mlecznego różnych ras, z różnych regionów kraju, o różnym statusie własności i wielkości stad. Obok prawdziwych gigantów hodowlanych, posiadających stada powyżej 1 tys. sztuk, były też i mniejsze, utrzymujące po kilka, kilkanaście zwierząt. Laureatom tego wspaniałego rankingu zostały wręczone pamiątkowe puchary i wouchery na jednorazową, bezpłatną usługę świadczoną w zakresie oceny wartości użytkowej bydła ras mlecznych i mięsno-mlecznych. Właśnie tym imprezom poświęciliśmy Temat Numeru w czerwcowym wydaniu naszego miesięcznika. Będą w nim mogli Państwo przeczytać dokładne relacje zarówno z Warszawy, jak i z Poznania, a także przeczytać reportaże z gospodarstw, z których zwierzęta, na wystawie, sięgnęły po laur superczempiona.

Oprócz tego, w najnowszym numerze „Hodowli i Chowu Bydła” nasi czytelnicy będą mogli przeczytać o wynikach kwietniowej wyceny wartości hodowlanej buhajów HF, a także zapoznać się z listą TOP 100 krów pierwiastek selekcjonowanych według indeksu gPF.

W najnowszym numerze znajdują się także artykuły o genotypowaniu samic, które jest przygotowaniem dobrego jutra dla swojej hodowli, a także relację z kursów korektorów racic i specjalistów w dziedzinie oceny fenotypowej krów. Na naszych łamach znajdą Państwo także informacje ekonomiczne, a także nowości i porady dotyczące techniki rolniczej, upraw i żywienia krów. Serdecznie zapraszamy do lektury.

Numer 6/2017

spis tresci 6 2017