okladka 8 2017

KONIEC MLEKA GMO

GMO. Słowo – klucz, które w ostatnich latach jest na ustach wielu konsumentów. Czy modyfikowana żywność jest szkodliwa, czy może absolutnie dla nas obojętna? To pytanie zadaje sobie wielu z nas i pod tym kątem przeprowadzane są badania. Teraz, do Polski dotarł trend, w myśl którego mleko powinno być wolne od GMO i który zyskuje coraz więcej zwolenników. Jak nie trudno się domyśleć, rzutuje to zarówno na rynek, jak i przetwórców i producentów tego białego surowca. Właśnie tej tendencji postanowiliśmy się przyjrzeć uważniej i to jej poświęcamy sierpniowy „temat Numeru”. Z artykułów w nim zebranych dowiedzą się Państwo skąd się wziął i co za nim stoi, a także przeczytacie komentarze przedstawicieli mleczarni, oraz hodowców, którzy już uczestniczą w tej jakby nie patrzeć rewolucyjnej zmianie. Mamy nadzieję, że nasi czytelnicy znajdą w tych materiałach odpowiedzi na wiele z nurtujących ich pytań.

W numerze 8. naszego miesięcznika znajduje się także obszerna relacja z XI Walnego Nadzwyczajnego Zjazdu Delegatów Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, który odbył się 7 lipca w Ożarowie Mazowieckim i na którym poruszano wiele niezwykle ważnych dla przyszłości Federacji kwestii. Publikujemy także odezwę prezydenta PFHBiPM – L. Hądzlika do delegatów, oraz stanowisko Rady Pracowniczej naszej firmy odnoszące się do aktualnej sytuacji w organizacji.

Na naszych łamach przybliżamy także sylwetkę OSM w Krośniewicach, a także analizujemy użytkowanie nasienia buhajów w 2016 roku, oraz całą subpopulację 100 najlepszych buhajów w ocenie międzynarodowej wybranych według polskich kryteriów selekcyjnych: indeksu syntetycznego PF, podindeksu produkcyjnego, podindeksu pokrojowego, podindeksu płodności, wartości hodowlanej dla zawartości komórek somatycznych i wartości hodowlanej dla długowieczności.

Na naszych łamach znajdą Państwo także informacje ekonomiczne, relacje z wystaw hodowlanych, a także nowości i porady dotyczące techniki rolniczej, upraw i żywienia krów. Serdecznie zapraszamy do lektury.

SPIS TREŚCI NR 8/2017