okladka 9 2017

Gorący lipiec w hodowli, czyli o czym napisaliśmy w nr 9 „Hodowli i Chowie Bydła”

Rynek rozgrzał się do czerwoności, bo ruch w interesie był bardzo duży. Właścicieli zmieniło blisko 19 tysięcy jałówek hodowlanych. A wszystko to przez częściowe refundacje kosztów zakupu młodych samic. Z takich dotacji hodowcy skorzystali po raz pierwszy w odnowionej Polsce. I choćby dlatego to wydarzenie przejdzie do historii. A może to nie był pierwszy i ostatni raz?

Pieniądze przekazane przez rząd do dyspozycji producentom nie zostały w całości wykorzystane. Tak wynika z pierwszych informacji płynących z Agencji Rynku Rolnego. Pewnie zabrakło czasu. Szacując z górką, można było się spodziewać, że refundacja zostanie wypłacona do zakupu blisko 23 tys. jałówek. Ważne jest, że dotacje do zakupu jałówek nie będą pomniejszane.

Rynek mleka, tak jak rynek jałówek, też jest mocno rozgrzany. Ceny za mleko i niektóre produkty są zadowalające, choć nie osiągnęły jeszcze swoich historycznie najwyższych wartości. Nasze analizy są trafne, dlatego publikujemy kolejną dotyczącą rynku mleka.

Dobra koniunktura sprzyjała inwestycjom. Opisujemy kolejne dwie duże obory, które wybudowali hodowcy.

O czym jeszcze przeczytacie - mam nadzieję bardzo interesującym - nr 9 „Hodowli i Chowu Bydła”?

Mateusz Uciński w stałym dziale „Na tapecie” rozważa, czy krowy uratują ludzkość. Tak, tak, to nie przesada, bo chodzi o walkę z AIDS, śmiertelną chorobą.

Z mleczarstwa wybraliśmy dla Was „Mleczwart”. Jak ta spółdzielnia widzi swoją przyszłość i na co stawia - opowiada jej prezes, pani Aneta Czurak.

Zajrzeliśmy do dużych i małych hodowli, co znalazło odzwierciedlenie w naszych reportaż. Byliśmy w Gospodarstwie Rolnym Komorowo, w klinice Piotra Skupa i w gospodarstwie państwa Saniewskich. Oceniliśmy - oczywiście oczami hodowców - wozy paszowe Kuhn.

Tradycyjnie poleca najnowszą wiedzę z zakresu żywienia i medycyny weterynaryjnej. Prof. Zygmunt M. Kowalski oraz dr Sebastian Smulski poświęcili nam swój cenny czas.

Przeanalizowaliśmy pod względem statystycznym użytkowanie nasienia buhajów w 2016 r. Ta analiza wykonana przez naszych nieocenionych doktorów: Agnieszkę Nowosielską i Tomasz Krychowskiego podpowiada na jakie samce wypadałoby postawić.

To oczywiście nie wszystkie tematy, jakie znajdziecie w najnowszym wydaniu miesięcznika „Hodowla i Chów Bydła”. Wierzę w to, że przypadną Wam do gustu i że są one pomoce w codziennej pracy w gospodarstwie mlecznym.

Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do lektury.

Radosław Iwański, redaktor naczelny „Hodowli i Chowu Bydła”

 

SPIS TREŚCI NR 9/2017