okladka 2 2018

BAT NA NIEUCZCIWĄ KONKURENCJĘ

We wrześniu ub.r. media obiegła informacja o kontroli, jaką przeprowadza Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w zakładach przetwarzających mleko. Głośno zrobiło się także z tego powodu, że UOKiK zażądał od 15 największych w Polsce mleczarń wszystkich umów, jakie zawarły ze swoimi dostawcami na skup mleka. Potem Urząd miał spuścić nieco z tonu, pod presją lobby mleczarskiego, i poddać kontroli nie wszystkie umowy, a jedynie wzory standardowych umów, jakie zakłady zawierają z producentami mleka. Działania Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podjął na podstawie ustawy, która dopiero co zaczęła obowiązywać, a na którą branża mleczarska czekała całe lata, czyli na podstawie ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. Wszyscy pamiętamy sytuację, która miała miejsce nie tak dawno, kiedy sieci handlowe w dość drastyczny sposób wpływały na swoich dostawców, zwłaszcza związanych z rynkiem nabiałowym. Wtedy z dnia na dzień informowano o konieczności obniżenia cen oferowanych produktów, oświadczając, że w przeciwnym wypadku towary te znikną ze sklepowych półek. Sytuacja wywołała słuszne wzburzenie zarówno wśród przetwórców mleka, jak i jego dostawców, na których, nie ukrywajmy, te praktyki mocno się odbijały. Pojawiły się wtedy głosy, że tak chorą i nieuczciwą sytuację należy zmienić i uregulować. Właśnie tym regulacjom prawnym postanowiliśmy poświęcić lutowy Temat Numeru w naszym czasopiśmie. Staramy się wyjaśnić jak działa ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi, jakie korzyści z niej płyną dla rolników i hodowców, a także na czym polega wspomniana wcześniej przewaga kontraktowa. Aby to wszystko wyjaśnić porozmawialiśmy z szefami bydgoskiej delegatury UOKiK – Piotrem Adamczewskim i Jackiem Marczakiem, a także dokładnie przeanalizowaliśmy samą ustawę. Mamy nadzieję, że materiały przez nas przygotowane okażą się Państwu pomocne.

Oprócz tego w numerze będą mogli Państwo przeczytać relację z wizyty premiera rządu RP – Mateusza Morawieckiego na Podlasiu, podczas której odwiedził on gospodarstwo Grzegorza Kuleszy w Rębiszewie Studziankach, gdzie spotkał się z hodowcami. Następnie szef rządu udał się z wizytą do Spółdzielni Mleczarskiej „Mlekovita”, której zakład zwiedził i uczestniczył w konferencji prasowej.

W najnowszym numerze naszego miesięcznika przeczytacie Państwo także o Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Nowym Tomyślu oraz zapoznacie się z wynikami grudniowej wyceny wartości hodowlanej buhajów HF.

Oczywiście, na naszych łamach znajdą Państwo także informacje ekonomiczne, relacje z wydarzeń hodowlanych, a także nowości i porady dotyczące techniki rolniczej, upraw i żywienia krów.

Serdecznie zapraszamy do lektury!

SPIS TREŚCI NR 2/2018