#12 CZĘSTE PROBLEMY ZWIĄZANE Z KOLCZYKOWANIEM – ODPOWIEDZI

✅ Kolczyk nie zaciska się poprawnie – ponownie sprawdź kolczykownicę i kolczyki.

✅ Igła aplikatora dziurawi żeński kolczyk podczas aplikacji – problem leży najprawdopodobniej w igle. Często w takiej sytuacji męski kolczyk nie trzyma się poprawnie na igle kolczykownicy. Sprawdź, czy używasz kolczykownicy odpowiedniej do tych kolczyków i odpowiedniej igły do kolczykownicy i kolczyków. Sprawdź, czy igła się nie zużyła.

✅ Męski kolczyk siedzi zbyt ciasno na igle, a aplikator trudno wyjąć po zaciśnięciu – męski kolczyk powinien być dopasowany do igły na tyle, aby nie spadał pod wpływem grawitacji, tylko utrzymywał się na igle – wymień igłę na poprawną.

✅ Żeńska część kolczyka nie wpasowuje się dobrze do kolczykownicy, a męska część nie spasowuje się z jej otworem – sprawdź, czy na szczęce kolczykownicy został założony poprawny adapter lub czy w przypadku kolczyków elektronicznych został wyjęty zgodnie z instrukcją producenta. Kolczyk nie zostanie poprawnie zapięty, gdy obie jego części nie spasują się ze sobą centralnie częścią męską do żeńskiej.

Zachęcamy do rozpowszechniania postów z tej serii, tak byśmy wszyscy mogli się od siebie uczyć.

W numerze – 4. Hodowla i Chów Bydła – w dziale „Wiedza i edukacja” znajdą Państwo pełny artykuł dotyczący kolczykowania, warto się z nim zapoznać.

Polska Federacja – nr 13 na liście dostawców ARiMR
#byKolczykNieSpadał

Lista dobrych praktyk kolczykowania została stworzona przez Paula Laronde zarządzającego działem ds. znaczników i technologii w CCIA Canadian Cattle Identification Agency i opublikowana w ramach kampanii informacyjnej „Rettension Maters”. Thank you for sharing information with us! #CCIA #traceability

W jakim celu stosujemy identyfikację urzędową bydła i dlaczego tak ważna jest jej unifikacja wewnątrz Unii Europejskiej?W jakim celu stosujemy identyfikację urzędową bydła i dlaczego tak ważna jest jej unifikacja wewnątrz Unii Europejskiej?

Dzięki szybkiemu przepływowi informacji wewnątrz krajów UE oraz pomiędzy nimi możemy szybko zapobiegać ogniskom chorób takich jak BSE. „Przy zwalczaniu BSE jest istotne zidentyfikowanie przeżuwaczy pozostałych w gospodarstwie, w którym przebywało bydło, u którego stwierdzono BSE,