Jak działa urzędowy wizualny zwykły kolczyk TST z igłą do genotypowania?

Zapraszamy do obejrzenia animacji przedstawiającej sposób działania kolczykownicy TST.

1️⃣ Urzędowe kolczykowanie z jednoczesnym poborem tkanki do genotypowania lub badań na BVD

• przygotuj kolczykownicę TST z białym adapterem oraz kolczyki TST
  • upewnij się, że zapoznałeś się z instrukcją do kolczykownicy i sposobu kolczykowania kolczykami TST

2️⃣Kolczyk TST do poboru tkanki zawiera trzy elementy:
męską część, która posiada specjalną igłę, do której zbierana jest próbka. Upewnij się, że igła jest czysta i nie zawiera ciał obcych. Patrząc do jej wnętrza powinieneś zauważyć czerwony X.
żeńską część z białą główką posiada zieloną zatyczkę ułatwiającą pobór tkanki.
probówkę (suchą lub mokrą) posiadającą na spodzie kod z numerem z kolczyka.

Żeńską część kolczyka umieść na dolnej szczęce kolczykownicy pod metalową żabką. Upewnij się, że nie ma luzów i żabka trzyma kolczyk, tak by nie wypadł.

Męską część, z igłą do pobierania tkanki, umieść w górnej szczęce kolczykownicy. W tym celu najpierw naciśnij zapadkę, włóż kolczyk białą grubszą częścią do uchwytu i zwolnij zapadkę tak by kolczyk był przytrzymany na miejscu.

Obie części kolczyka powinny trzymać się stabilnie i być wycentrowane względem siebie.

3️⃣Pamiętaj by kolczyk umieścić pomiędzy chrząstkami ucha, tak by biała główka części żeńskiej znajdowała się wewnątrz małżowiny usznej między 1/3 a 1/2 długości ucha mierząc od głowy. Upewnij się, ze kolczyk został prawidłowo zapięty.

4️⃣Zanim zamkniesz probówkę upewnij się, nie zdejmując igły z kolczykownicy, że tkanka została prawidłowo pobrana. Spójrz w otwór igły
✅ jasny kolor = materiał został pobrany prawidłowo ✅ można zamknąć próbnik i wysłać do laboratorium

✅ ciemny kolor = materiał został pobrany prawidłowo ✅ można zamknąć próbnik i wysłać do laboratorium

✅ zielony kolor = materiał został pobrany prawidłowo ✅ można zamknąć próbnik i wysłać do laboratorium

⛔️ różowy X -> próbka nie została pobrana ⛔️

Gdy próbka została pobrana prawidłowo, umieść w dolnej szczęce kolczykownicy probówkę upewniając się że jest pewnie osadzona. Zaciśnij kolczykownicę by umieścić pobraną tkankę w probówce i ją zamknąć. Następnie trzymając zamkniętą probówkę zwolnij ją przyciskiem na górnej szczęce.

5️⃣Aby na drugie ucho założyć zwykły kolczyk wizualny (z czarną główką) najpierw z żółtej rączki wyciągnij igłę do zwykłych kolczyków – zwolnisz ją przesuwając czarny suwak.
Igłę z grubym trzpieniem zainstaluj w górnej szczęce naciskając metalową zapadkę.

włóż pod metalową żabkę dolnej szczęki żeńską część kolczyka, a na igłę – męską część kolczyka. upewnij się że obie części kolczyka są wycentrowane względem siebie i są nieruchome.

Zakolczykuj zwierzę pewnym ruchem.

6️⃣Próbkę wyślij do laboratorium i oczekuj na wyniki!

Narzędzia dezynfekuj zawsze przed i po zabiegu i wytrzyj je do sucha.

Potrzebujesz pomocy dotyczącej zamawiania kolczyków TST skontaktuj się z nami:
zadzwoń: 515 189 906 lub 22 502 33 21
napisz: kolczyki@polskafederacja.pl

lub napisz do nas pod postem!

Kolczyki można zamawiać po uzyskaniu puli numerów z ARiMR:
przez stronę internetową: https://polskafederacja.pl/zamow/
cennik: https://polskafederacja.pl/kolczyki-dla-bydla/

Kolczykowanie cieląt – ocena częstości występowania zmian w ranie i określenie czynników ryzykaKolczykowanie cieląt – ocena częstości występowania zmian w ranie i określenie czynników ryzyka

Zachęcamy do przeczytania tekstu dotyczącego gojenia się ran po kolczykowaniu i jak i kiedy im zapobiegać w najnowszym 9 numerze Hodowli i Chowu Bydła: holstein.pl/kolczykowanie-cielat-ocena-czestosci-wystepowania-zmian-w-ranie-i-okreslenie-czynnikow-ryzyka/