Genotypowanie zwierząt to szybka i bezpieczna metoda hodowlana

Czy genotypowanie to grzebanie w genach 🐮🧬

🔴 Nic z tych rzeczy.

Genotypowanie nie ma nic wspólnego z modyfikacjami genetycznymi czy ingerencją w genom ❌

To po prostu czytanie informacji zapisanych w DNA. Jest to tak samo bezpieczne rozwiązanie, jak czytanie książki czy użycie czytnika kodów QR lub skanera.

Jedyne co Wam grozi, to wiedza 💪

Każdy organizm na ziemi, niezależnie czy to roślina, krowa czy człowiek jest zdefiniowany za pomocą kilku zasad azotowych, które stanowią budulec nukleotydów, czyli podstawę genów.

ℹ️ Cała tajemnica (a w zasadzie informacja) tkwi w liczbie i kolejności ułożenia nukleotydów w genach – to tu zakodowana jest instrukcja powstania odmiennych białek, czyli zapisu tego, jaki mamy kolor oczu, nasz wzrost, czy krowa ma rogi lub czy ich nie ma, jakie umaszczenie będzie miała krowa, czy jaka odmiana barwna rośliny powstanie… i wiele, wiele innych.

Fascynujące! 🧠🔝

W kontekście hodowli warto znać te informacje jak najwcześniej! 🐄

Genotypowanie daje Wam możliwość precyzyjnego poznania wartości hodowlanej jałówek zaraz po urodzeniu.

Dzięki temu możecie planować kolejne kroki, podejmować decyzje, by doskonalić swoje stado w zdecydowanie szybszym tempie niż kilka lat temu ✅

📢 Dzięki wprowadzeniu kolczyków TST ten proces jest teraz jeszcze prostszy!

Jak to działa❓

• 1️⃣ Skontaktuj się z naszym doradcą hodowlanym i poinformuj go o zamiarze kolczykowania przy użyciu kolczyków TST.
    W trakcie rozmowy ustal termin odbioru pobranego materiału.
  • 2️⃣ Na stronie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa aplikacji IRZplus, złóż wniosek o przydzielenie puli numerów identyfikacyjnych lub wniosek o zezwolnie na zastąpienie środka identyfikacji.
  • 3️⃣ Wybierz dostawcę. My rekomendujemy nr 13 na liście ARiMR (Sklep Polskiej Federacji). Prześlij do dostawcy otrzymaną z ARiMR odpowiedź. Możesz zrobić to mailowo (kolczyki@polskafederacja.pl) lub poprzez stronę polskafederacja.pl/zamów.
  • 4️⃣ W zamówieniu wyszczególnij potrzebną liczbę kolczyków z uwzględnieniem rodzaju – TST lub klasyczny UltraPlus (możesz zamawiać w konfiguracji: TST+Ultra Plus, 2xTST czyli jeden do genotypowania, drugi do BVD).
  • 5️⃣ Zakolczykuj zwierzę i pobierz próbkę.
  • 6️⃣ Zawiadom doradcę hodowlanego o fakcie pobrania materiału. Doradca odbierze od Ciebie próbkę, sporządzi niezbędną dokumentację i przekaże ją do laboratorium.
  • 7️⃣ Wyniki, w zależności od celu badania:
    – otrzymasz razem z fakturą (badanie w kierunku defekty genetyczne, cechy użytkowe, weryfikacja pochodzenia)
    – sprawdzisz na stronie www.cgen.pl lub www.crs.izoo.krakow.pl (szacowanie wartości hodowlanej).
  • 8️⃣ Nasz doradca hodowlany jest do Twojej dyspozycji – możesz z nim omówić otrzymane wyniki lub wypracować strategię dalszych działań hodowlanych.

Zainteresowani❓

☎️ Dajcie nam znać, pomożemy! 515 189 906 lub 22 502 33 21

ℹ️ Kolczyki TST dostępne są u dostawcy Polska Federacja sp. z o.o., nr. 13 na liście dostawców ARiMR

Zamawianie kolczyków online: polskafederacja.pl/zamow lub kolczyki@polskafederacja.pl

źródło: Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka

Czy są potrzebne nowe kolczyki dla bydła sprowadzonego z zagranicy? Czy ma znaczenie z jakiego kraju sprowadzamy krowy?Czy są potrzebne nowe kolczyki dla bydła sprowadzonego z zagranicy? Czy ma znaczenie z jakiego kraju sprowadzamy krowy?

Zwierzęta urodzone w siedzibie stada i przybyłe spoza Unii Europejskiej muszą zostać oznakowane środkami identyfikacji zgodnymi ze wzorem obowiązującym w Polsce, numerem puli przydzielonym posiadaczowi. Zwierzęta przybyłe z państw UE zostają z numerem przydzielonym w kraju UE, duplikaty (zastępcze środki identyfikacji) dla nich